As of August 2024, International Journal "Notes on Intuitionistic Fuzzy Sets" is being indexed in Scopus.
Please check our Instructions to Authors and send your manuscripts to nifs.journal@gmail.com. Next issue: September/October 2024.

Open Call for Papers: International Workshop on Intuitionistic Fuzzy Sets • 13 December 2024 • Banska Bystrica, Slovakia/ online (hybrid mode).
Deadline for submissions: 16 November 2024.

Private:NFNI-2009

From Ifigenia, the wiki for intuitionistic fuzzy sets and generalized nets
Jump to navigation Jump to search

Предложение за проект по Тематичния конкурс на Националния фонд за научни изследвания, "Насърчаване на научните изследвания в приоритетни области" http://nsfb.net/?id=1228

Краен срок за подаване
24 часа на 6 юли

Обща информация

Заглавие
Българско: .....................................................
Английско: .....................................................
Приоритетна област
4. Информационни и комуникационни технологии
Научен ръководител
Красимир Атанасов

Анотация

Анотация (до 1800 знака) изследователски цели, използувани методи, очаквани резултати

Ключови думи

  • Обобщени мрежи


Научен колектив

Списък на партньорски организации
Списък на имена
За всяка от партньорските организация трябва да се напише текст (макс. 1800 знака) с конкретни действия от страна на кандидатстващата организация за подпомагане изпълнението на проект

Описание на проекта и научната програма

Състояние на научните изследвания по темата на проекта

Състояние на научните изследвания по темата на проекта в България и чужбина и актуалност на научната проблематика (до 2 страници)

Цели на проекта

Цели на проекта (до 1 страница)

Проектът има три основни, ясно разграничими цели:

  1. Успешно да се финализират дългогодишните опити за програмна реализация на теорията на обобщените мрежи.
  2. На тази основа да се осъществят на практика, под формата на софтуерни продукти, някои от идеите за приложения на обобщените мрежи в области от изкуствения интелект, информационните и телекомуникационните технологии, които понастоящем съществуват само във вид на абстрактни модели.
  3. Да се разпространят резултатите от работата по време на проекта, както по посока външни за проекта научни организации и предприятия, така и по отношение на други приложни области, в които екипът вече има постигнати теоретични резултати.

Първите две цели се явяват централни, съответно за първия и втория етап от проекта. Третата цел под различни форми ще се изпълнява през цялото време. Ясното разграничение на целите е видно не само от съществуващата между тях причинно-следствена връзка, но и чрез разпределението на дейностите и човешките ресурси.

Първата цел на проекта е да се доведат до успешен край дългогодишните опити за разработка на софтуерна платформа за обобщено-мрежово моделиране и симулация.

Първите опити за създаване на такава платформа датират от средата на 1990-те години и понастоящем се работи над третото, и най-перспективно от технологична гледна точка, поколение софтуер за обобщени мрежи, който се пише на съвременни популярни и динамично развиващи се програмни езици като C++, Java, XML. Към момента в известна степен са разработени и сървърната, и клиентската част на платформата (например ................) и е изготвена спецификация и работен план за оставащите работни задачи (например ................).

Финализирането на работния план е изключително важна цел, която стои не само пред участниците в проекта, но и в по-общ план пред цялата българска и световна общност на обобщеномрежовото моделиране. От изпълнението й зависи не само изпълнението на проекта, но в известен смисъл и бъдещето на тази научна област, която има широкопризнат приложен потенциал, но към момента в по-голяма степен е развита в теоретичен аспект.

Втората цел на проекта е, разполагайки със завършения през първата фаза програмен пакет за обобщени мрежи, да се доведат до вид на работещи симулации множеството конструирани и планирани за разработка през втория етап на проекта абстрактни модели. Изпълнението на тази цел е от също толкова критично значение за областта на обобщените мрежи, понеже ще даде възможност в голям мащаб да се демонстрират доказаните с математически методи предимства на моделирането с този инструментариум и да се извлекат ползите от тях. Към момента са правени няколко софтуерни симулации на ОМ-модели, сравнително опростени откъм постановка и/или изпълнение, поради ограниченията наложени от недовършената работа по пакета. Дори и при такива условия обаче апаратът на обобщените мрежи е давал по-добри резултати от апарати като системи диференциални уравнения, мрежи на Петри, ................

Въпреки че апаратът на обобщените мрежи е намерил приложение в много и разнообразни области като медицина и биотехнологии, химическа и петролна индустрия, транспорт и комуникации, физика на частиците и астрономия, икономика и управление, електронно обучение и др., настоящият проект застъпва само приложенията от областта на информатиката, изкуствения интелект и информационните и комуникационни технологии. До практическо тестване и симулация ще се доведат обобщеномрежовите модели на невронни мрежи, техники за разпознаване на образи и реч, генетични алгоритми, алгоритми за оптимизация по модела на мравчените колонии, грид-среди, бизнес процеси и модели в телекомуникациите. С този подбор на целевите области, освен че проектът се вписва изцяло в тематиката на конкурса, но и изследванията ще послужат като основа аналогична работа в гореспоменатите странични области на приложение на обобщените мрежи.

Третата цел на проекта е разпространението на информация за обобщените мрежи, на софтуерната платформа за моделиране и симулация и на приложните резултати от проекта. Предвижда се този целенасочен трансфер на знания и достижения да се проведе в следните четири направления: (1) контакти с предприятия и бизнес организации, които могат да дефинират задачи и проблеми от компетенцията на екипа, решими със средствата на обобщените мрежи; (2) контакти и научно-обучителни семинари с български и чуждестранни научни екипи, които се занимават с мрежи на Петри и други по-слаби апарати за математическо моделиране; (3) публикуване на научни статии в списания и конференции, поддръжка на информационен уебсайт и провеждане на годишните международни работни срещи по обобщени мрежи, (4) публикуване на разработения софтуер и документацията към него под отворен код и свободен лиценз.

Описание на изпълнението на проекта

Описание на изпълнението на проекта (до 12 страници)

Научни задачи

Методология

Видове дейности

Роля на участниците и участващите организации

Очаквани резултати

Очаквани резултати и ефект от изпълнението на проекта, потенциал за трансфер на знания и приложимост на резултатите (до 2 страници)

План за разпространение на резултатите

План за разпространение на резултатите (до 2 страници)

План за устойчивост на дейностите

План за устойчивост на дейностите и след приключване на проекта (до 2 страници)

Управление на проекта

Управление на проекта (до 3 страници)

Работна програма

Първи етап

Съдържане на етапа Брой месеци Резултати

Втори етап

Съдържане на етапа Брой месеци Резултати

Финансов план

Финансова обосновка на исканите средства

Финансова обосновка на исканите средства по видове разходи за двата етапа на проекта